| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daenyx 60 L Desert Air Cooler (DLX, White) | ₹ 9,200 |
Daenyx 60 L Desert Air Cooler (DLX) price in India starts from ₹ 9,200. The lowest price of Daenyx 60 L Desert Air Cooler (DLX) is ₹ 9,200 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Daenyx |
| Model | 60 L Desert Air Cooler (DLX) |
| Price in India | ₹9,200 |
| Model Name | DLX |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Number of Speeds | 5 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 60 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Breeze mode, Fan Mode |
| Air Delivery | 3600 cfm |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 90 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Mosquito Net, Ionizer, inverter compatble, Honey comb special pad, high cooling effects |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 200 W |
| Width x Height x Depth | 45 cm x 70 cm x 10 cm |
| Weight | 12 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Manufaturer Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | The company is not responsible for any consequential loss or damages caused due to customer negligence. |
| Warranty Service Type | Onsite |
Daenyx 60 L Desert Air Cooler (DLX)
₹9,200
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM