HP 15-BS675TX is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The HP 15-BS675TX packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by AMD Radeon 520 Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0), Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP 15-BS675TX price in India starts at Rs. 34,990.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP 15-BS675TX Laptop (Windows 10, 4GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i3, Black, 15.6 inch) | ₹ 34,990 |
HP 15-BS675TX price in India starts from ₹ 34,990. The lowest price of HP 15-BS675TX is ₹ 34,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | HP |
| Model | 15-BS675TX |
| Price in India | ₹34,990 |
| Model Number | 15-BS675TX |
| Dimensions (mm) | 380.00 x 253.70 x 23.90 |
| Weight (kg) | 2.1 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 7th Gen 7020U |
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | AMD Radeon 520 Graphics |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR3 |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100/1000 Base T |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP 15-BS675TX
₹34,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM