Acer Aspire 5 A515-51G is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The Acer Aspire 5 A515-51G packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce MX150. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 27th April 2026, Acer Aspire 5 A515-51G price in India starts at Rs. 29,990.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Acer Aspire 5 A515-51G Laptop (Linux, 8GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i5, Steel Grey, 15.6 inch) | ₹ 29,990 |
| Acer Aspire 5 A515-51G Laptop (Windows 10, 4GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i5, Black, 15.6 inch) | ₹ 35,500 |
| Acer Aspire 5 A515-51G Laptop (Linux, 4GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i3, Steel Grey, 15.6 inch) | ₹ 36,786 |
| Acer Aspire 5 A515-51G Laptop (Linux, 4GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i5, Black, 15.6 inch) | ₹ 39,000 |
| Acer Aspire 5 A515-51G Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 500GB HDD, Intel Core i5, Black, 14.0 Inch) | ₹ 43,000 |
| Acer Aspire 5 A515-51G Laptop (Window 10, 8GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i5, Steel Grey, 15.6 inch) | ₹ 57,327 |
| Acer Aspire 5 A515-51G Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 256GB HDD, Intel Core i5, Black, 14.0 Inch) | ₹ 197,348 |
Acer Aspire 5 A515-51G price in India starts from ₹ 29,990. The lowest price of Acer Aspire 5 A515-51G is ₹ 29,990 at Amazon on 27th April 2026.
| Brand | Acer |
| Model | Aspire 5 A515-51G |
| Price in India | ₹29,990 |
| Model Number | A515-51G |
| Series | Aspire 5 |
| Dimensions (mm) | 381.60 x 263.00 x 20.95 |
| Weight (kg) | 2.2 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 4 |
| Battery Life (up to hours) | 7 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 8250U |
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Cache | 6MB |
| RAM | 4GB |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce MX150 |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR5 |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Acer Aspire 5 A515-51G
₹29,990
Apple’s Foldable iPhone Will Be Slightly Thicker Than iPhone 17 Pro Max, Leaked Schematics Show
Dell XPS 14, Dell XPS 16 Refreshed With Up to Intel Core Ultra X7 358H CPU, Up to 16-Inch Displays: Price, Features