| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Luminous Eco Watt 650 Square Wave Inverter (Grey) | ₹ 2,899 |
| Luminous Eco Watt 650 Square Wave Inverter (Blue) | ₹ 3,899 |
Luminous Eco Watt 650 Square Wave Inverter price in India starts from ₹ 2,899. The lowest price of Luminous Eco Watt 650 Square Wave Inverter is ₹ 2,899 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Luminous |
| Model | Eco Watt 650 Square Wave Inverter |
| Price in India | ₹2,899 |
| Model Name | Eco Watt 650 |
| Colour | Grey |
| Type | Square Wave |
| Solar Power Compatible | No |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 8 Hrs |
| Load Options | 3 Fan, 3 Tube Light |
| Efficiency | 94% |
| Output Voltage | 220V |
| Output Frequency | 50 +/- 3Hz |
| Input Voltage | 230 VA |
| Input Frequency | 50 +/-3Hz |
| Emergency Power Off | Yes |
| USB Charging Port | No |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 7 kg |
Luminous Eco Watt 650 Square Wave Inverter
₹2,899
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM