| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Luminous Hercules Sine 1500 Pure Sine Wave Inverter (Blue) | ₹ 8,715 |
Luminous Hercules Sine 1500 Pure Sine Wave Inverter price in India starts from ₹ 8,715. The lowest price of Luminous Hercules Sine 1500 Pure Sine Wave Inverter is ₹ 8,715 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Luminous |
| Model | Hercules Sine 1500 Pure Sine Wave Inverter |
| Price in India | ₹8,715 |
| Model Name | Hercules Sine 1500 |
| Type | Pure Sine Wave |
| Technology Used | ABCC Technology |
| Solar Power Compatible | No |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 2.5 hrs |
| Load Options | 2 TV, 3 Ceiling Fan, 6 LED Bulbs, 2 Tubelight, 1 Laptop, 2 Room cooler |
| Colour | Blue |
| Efficiency | >80% |
| Output Voltage | 85V |
| Output Frequency | 50Hz, +/-0.5Hz |
| Input Voltage | 85 VA |
| Input Frequency | 50Hz, +/-0.5Hz |
| Battery Type | Flat Plate, Tubular, SMF |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Voltage | 12V |
| Battery Capacity | 80-220AH |
| Width | 305 cm |
| Height | 130 cm |
| Depth | 207 cm |
| Weight | 13.5 kg |
| Warranty Summary | 2 Years |
| Covered in Warranty | Manufactruing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On Site |
Luminous Hercules Sine 1500 Pure Sine Wave Inverter
₹8,715
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM