Haier 65 Inch OLED Pro TV vs Samsung 55 Inch LED Full HD TV (55ES8000)
Haier 65 Inch OLED Pro TV
vs
Samsung 55 Inch LED Full HD TV (55ES8000)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Haier 65 Inch OLED Pro TV
key specs
Display
65.00-inch
55.00-inch
Screen Type
OLED
LED
Dimensions
1447x69x834
1230.3 mm x 722.3 mm x 30.8 mm
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android Based
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Haier
Samsung
Model
65 Inch OLED Pro TV
55 Inch LED Full HD TV (55ES8000)
Model Name
HS5S9UG PRO
55ES8000
Display Size
65 inch
55 inch
Screen Type
OLED
LED
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
No
Launch Year
2022
Power Consumption Standby (W)
0.5
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1447x69x834
1230.3 mm x 722.3 mm x 30.8 mm
Width x Height x Depth (with stand)
1447x237x859
1230.3 mm x 761.6 mm x 210 mm
Weight (with stand)
23.2
19.3 kg
Weight (without stand)
16.6 kg
Stand Type
Arch Flow
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
1
Digital Audio Output
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
video features
Brightness
800
View Angle
178
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
120
HDR Support
Dolby Vision
Picture in Picture (PIP)
audio features
Sound Technology
Dolby Atmos
Dolby Digital Plus and Dolby Pulse
Speaker Output RMS
30
20 W
Number of Speakers
2
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Surround Sound
DNSe
remote control features
Voice Remote
smart tv features
Operating System
Android Based
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play
power features
Power Consumption
110 W, 0.1 W (Standby)
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Haier OLED Pro TV With 65-Inch 4K Display With 120Hz Refresh Rate, Dolby Atmos Support Launched in India
Advertisement
TRENDING
Sony Bravia 3II Series Debuts in India With a 120Hz 4K Display: See Prices