| key specs |
| Display | 75.00-inch | 54.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 1673.5x74.5x960.7 | 1233 x 714.6 x 111.4 mm |
| Resolution Standard | 4K | 4K |
| OS | Android Based | - |
| Smart TV | Yes | - |
| general |
| Brand | Haier | Samsung |
| Model | 75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA) | 54 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55HU7200) |
| Release date | February 24, 2021 | - |
| Model Name | LE75K6600HQGA | 55HU7200 |
| Display Size | 75 inch | 54 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | - |
| Smart TV | Yes | - |
| Series | K-series | - |
| Launch Year | 2021 | - |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 | - |
| Color | - | Black |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1673.5x74.5x960.7 | 1233 x 714.6 x 111.4 mm |
| Weight (without stand) | 23 | 18.9 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1673.5x107.6x366.6 | 1233 x 760.4 x 294.9 mm |