| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Fire-Boltt Gladiator Plus Smartwatch (Steel Silver Strap, 50mm) | ₹ 1,499 |
| Fire-Boltt Gladiator Plus Smartwatch (Steel Black Strap, 50mm) | ₹ 1,499 |
| Fire-Boltt Gladiator Plus Smartwatch (Nylon Beige Strap, 50mm) | ₹ 1,499 |
| Fire-Boltt Gladiator Plus Smartwatch (Steel Grey Strap, 50mm) | ₹ 1,899 |
| Fire-Boltt Gladiator Plus Smartwatch (Ocean Orange Strap, 50mm) | ₹ 2,499 |
| Fire-Boltt Gladiator Plus Smartwatch (Ocean Blue Strap, 50mm) | ₹ 2,499 |
| Fire-Boltt Gladiator Plus Smartwatch (Nylon Green Strap, 50mm) | ₹ 2,499 |
| Fire-Boltt Gladiator Plus Smartwatch (Ocean Black Strap, 50mm) | ₹ 2,499 |
| Fire-Boltt Gladiator Plus Smartwatch (Nylon Orange Strap, 50mm) | ₹ 2,499 |
| Fire-Boltt Gladiator Plus Smartwatch (Steel Rose Gold Strap, 50mm) | ₹ 2,999 |
Fire-Boltt Gladiator Plus price in India starts from ₹ 1,499. The lowest price of Fire-Boltt Gladiator Plus is ₹ 1,499 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Fire-Boltt |
| Model | Gladiator Plus |
| Price in India | ₹1,499 |
| Release date | 28th July 2023 |
| Model Name | Gladiator Plus |
| Dial Colour | Black |
| Dial Shape | Square |
| Strap Colour | Orange, Green, Sail, Black, Blue, Rose Gold, Dark Grey, and Silver |
| Strap Material | Nylon |
| Water Resistant | IP67 |
| Diameter | 49.784 |
| Sensor | SpO2 sensor, Heart Rate tracker, Sleep tracker, Female health tracker |
| Compatible Device | Android, iOS |
| Notification | Yes |
| Notification Type | Smart Notification |
| Talk time | 2 days |
| Battery Life | 7 days |
| Stand By Time | 20 days |
| Rechargeable Battery | Yes |
| Other Features | Always-on display, 600 nits peak brightness, 60Hz refresh rate |
| Call Function | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Messaging Support | Yes |
| Compatible Operating System | Android, iOS |
| Display Resolution | 410x502 |
| Display Size | 50mm |
| Display Type | AMOLED |
| Scratch Resistant | Yes |
| Other Display Features | 600 nits brightness, Always-on Display, 60Hz refresh rate |
| Step Count | Yes |
| Calorie Count | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Compass | Yes |
| Calendar | Yes |
| Alarm Clock | Yes |
| Date & Time Display | Yes |
| Number of Buttons | 1 |
| Other Fitness Features | Activity Tracker, 115+ Sports Mode Tracking, Calorie Tracker, Sleep Monitor |
| Other Watch Functions | Alarm Clock, Bluetooth Calling, Voice Assistance, In Built Mic & Speaker, Calculator, Notifications, Remote Camera Control, Alarm, Timer, Stopwatch, Weather Forecast Feature, Sedentary Reminders |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
Fire-Boltt Gladiator Plus
₹1,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM