| Brand | Itel |
| Model | G4330IE |
| Price in India | ₹28,499 |
| Release date | 18th March 2021 |
| Model Name | G4330IE |
| Display Size | 43 inch |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Series | G series |
| Launch Year | 2021 |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 1 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Ethernet (RJ45) | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Brightness | 400 |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| View Angle | 170 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Speaker Output RMS | 24W |
| Voice Remote | Yes |
| Remote Control Connectivity Standard | Bluetooth |
| RAM | 1GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Android 9 |
| Operating System | Android Based |
| App Store Type | Google Play |
Itel G4330IE
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM