| Brand | LG |
| Model | 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (43UA82006LA) |
| Model Name | 43UA82006LA |
| Display Size | 43 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| Smart TV | Yes |
| Series | AI TV UA8200 |
| Launch Year | 2025 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 968 mm x 567 mm x 67.9 mm |
| Weight (without stand) | 7.3 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 968 mm x 621 mm x 200 mm |
| Weight (with stand) | 7.4 kg |
| Stand Type | Wall Mount And Table Mount |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 1 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi (Built-in) |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Processor | α7 AI Processor 4K Gen8 |
| Graphic Processor | α7 AI Processor 4K Gen8 |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System | WebOS |
| Speaker Type | Down Firing |
| Sound Technology | 20W Audio Output, Dolby Atmos, AI Sound, Clear Voice Pro (Auto Volume Leveling), AI Acoustic Tuning, LG Sound Sync, Sound Mode Share, Simultaneous Audio Output |
| Surround Sound | Virtual 9.1.2 Surround Sound Up-mix |
| Speaker Output RMS | 20 |
| Power Consumption | 110 W |