| Brand | Xiaomi |
| Model | QLED TV FX Pro |
| Price in India | ₹27,999 |
| Release date | 8th May 2025 |
| Model Name | Xiaomi Smart TV FX Pro QLED Series 43-inch |
| Display Size | 43 inch |
| Screen Type | QLED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| Smart TV | Yes |
| Series | Smart TV FX Pro |
| Launch Year | 2025 |
| Number of Cores | quad-core |
| Processor | Quad Core A55 |
| Graphic Processor | Mali-G52 MC1 |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 32GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Google TV |
| Operating System | Android |
| App Store Type | Google Play |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz, 5GHz |
| Ethernet (RJ45) | Ethernet |
| Speaker Type | Stereo Speakers |
| Sound Technology | Dolby Audio, Dolby Audio, DTS:X, and DTS Virtual: X |
| Speaker Output RMS | 30 |
| Smart Remote | Yes |
| Voice Remote | Yes |
| Remote Control Connectivity Standard | Bluetooth |
| Picture Engine | Vivid Picture Engine |
| View Angle | 178 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Supported Video Formats | AV1, H.265, H.264,H.263, VP8/VP9, MPEG 1/2, MJPEG |
| HDR Support | HDR10, HDR10+ |
| Stand Material | Metal |
Xiaomi QLED TV FX Pro
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications