Lava NKS 101 tablet was launched in March 2015. The tablet comes with a 10.10-inch display offering a resolution of 1280x800 pixels. Lava NKS 101 is powered by a 1.6GHz dual-core processor. It comes with 1GB of RAM. The Lava NKS 101 runs Android 4.1 and is powered by a 7600mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Lava NKS 101 on the rear packs 2-megapixel camera. It sports a 2-megapixel camera on the front for selfies.
Lava NKS 101 is based on Android 4.1 and packs 16GB of inbuilt storage.
Connectivity options on the Lava NKS 101 include Wi-Fi and USB OTG. Sensors on the tablet include accelerometer.
| Brand | Lava |
| Model | NKS 101 |
| Release date | March 2015 |
| Battery capacity (mAh) | 7600 |
| Removable battery | No |
| Screen size (inches) | 10.10 |
| Touchscreen | No |
| Resolution | 1280x800 pixels |
| Processor | 1.6GHz dual-core |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 2-megapixel |
| Front camera | 2-megapixel |
| Operating system | Android 4.1 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | No |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Lava NKS 101
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM