| Model | 65 Inch LED Ultra HD TV (65UK6360PTE) | 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UH770T) |
| Model Name | 65UK6360PTE | 49UH770T |
| Display Size | 65 inch | 49 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| 3D | No | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Curve TV | No | No |
| Launch Year | 2018 | 2016 |
| Resolution Standard | Ultra-HD | 4K |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 |
| Color | - | Black |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 146.8 cm x 85.4 cm x 8.9 cm | 1102 mm x 640 mm x 53.8 mm |
| Weight (without stand) | 20.6 kg | 13.4 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 146.8 cm x 91.7 cm x 26.9 cm | 1102 mm x 695 mm x 263 mm |
| Weight (with stand) | 21 kg | 15.4 kg |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 3 |
| No of USB Port | 2 | 3 |
| Wi-Fi Type | WiFi Direct | Wi-Fi Direct |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Analog Audio Input | Yes | - |
| RF Connectivity Input | 1 | 1 Rear |
| Ethernet (RJ45) | - | 1 |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital Decoder, DTS Decoder | Dolby Digital Decoder, DTS Decoder |
| Speaker Output RMS | 20 W | 20 W |
| Surround Sound | - | Ultra Surround |
| power features |
| Power Consumption | 0.3 W (Standby) | 105 W, 0.3 W (Standby) |