Better Than Dead Details
-
Release Date
12 May 2026
-
Publisher
MicroProse Software
-
Developer
MONTE GALLO
-
Game Modes
Single-player
Better Than Dead System Requirements
Windows
Minimum
| os | Windows 10 or higher |
|---|
| processor | Intel Core i5-9400 2.9 GHz or AMD Ryzen 5 2600 3.4 GHz |
|---|
| memory | 16GB |
|---|
| graphics | Nvidia GeForce GTX 1660 Ti 6GB or AMD Radeon RX 590 8GB |
|---|
| storage | 15GB |
Recommended
| os | Windows 10 or higher |
|---|
| processor | Intel Core i7-12700 2.1 GHz or AMD Ryzen 7 5800X 3.8 GHz |
|---|
| memory | 16GB |
|---|
| graphics | Nvidia GeForce RTX 3070 8GB or AMD Radeon RX 6800 |
|---|
| storage | 20GB |