| os | Windows 10 or higher |
|---|---|
| processor | Intel Core i5-9400 2.9 GHz or AMD Ryzen 5 2600 3.4 GHz |
| memory | 16GB |
| graphics | Nvidia GeForce GTX 1660 Ti 6GB or AMD Radeon RX 590 8GB |
| storage | 15GB |
| os | Windows 10 or higher |
|---|---|
| processor | Intel Core i5-9400 2.9 GHz or AMD Ryzen 5 2600 3.4 GHz |
| memory | 16GB |
| graphics | Nvidia GeForce GTX 1660 Ti 6GB or AMD Radeon RX 590 8GB |
| storage | 15GB |
| os | Windows 10 or higher |
|---|---|
| processor | Intel Core i7-12700 2.1 GHz or AMD Ryzen 7 5800X 3.8 GHz |
| memory | 16GB |
| graphics | Nvidia GeForce RTX 3070 8GB or AMD Radeon RX 6800 |
| storage | 20GB |
Better Than Dead
Subnautica 2 Sells 2 Million Copies Within 12 Hours of Early Access Launch