| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Mitashi 345 L Frost Free Double Door Bottom Mount 2 Star Refrigerator (MiRFBMF2S345v20, Silver) | ₹ 20,990 |
Mitashi 345 L Frost Free Double Door Bottom Mount 2 Star Refrigerator (MiRFBMF2S345v20) price in India starts from ₹ 20,990. The lowest price of Mitashi 345 L Frost Free Double Door Bottom Mount 2 Star Refrigerator (MiRFBMF2S345v20) is ₹ 20,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Mitashi |
| Model | 345 L Frost Free Double Door Bottom Mount 2 Star Refrigerator (MiRFBMF2S345v20) |
| Price in India | ₹20,990 |
| Door Type | Double Door Bottom Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 345 L |
| Colours | |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Builtin Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 185.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 68.5 cm |
| Weight | 63.00 kg |
| Model Name | MiRFBMF2S345v20 |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Stabilizer Required | Yes |
| Other Power Features |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Solid |
| Display Type | |
| Handle type |
| Gasket Type | |
| Removable Gasket | |
| Door Lock | No |
| Door Alarm | |
| Water Ice Dispenser | |
| Clock | |
| Deodorizer | |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | Frost Free |
| Other Features | Chiller Compartment, Vegetable Crispers, Ice Cube Tray and Freezer Tray: Plastic |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years Warranty on Compressor |
Mitashi 345 L Frost Free Double Door Bottom Mount 2 Star Refrigerator (MiRFBMF2S345v20)
₹20,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM