| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 256 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRB-2763CMM-E, Marine Magnolia) | ₹ 30,498 |
Haier 256 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRB-2763CMM-E) price in India starts from ₹ 30,498. The lowest price of Haier 256 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRB-2763CMM-E) is ₹ 30,498 at Amazon on 19th May 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 256 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRB-2763CMM-E) |
| Price in India | ₹30,498 |
| Model Name | HRB-2763CMM-E |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Bottom Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Normal |
| Capacity | 256 L |
| Colours | Marine Magnolia |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1560.00 x 548.00 x 0.00 |
| Depth | 615 mm |
| Weight | 60.00 kg |
| Air Flow Type | Normal |
| Temperature Control | Internal Micom |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 234 kWh |
| Power Requirement | AC 135 - 290 V |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | PET |
| Handle type | Recess |
| Gasket Type | ABT |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Clock | No |
| Deodorizer | No |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | 8 In 1 Convertible |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 9 Years On Compressor |
Haier 256 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRB-2763CMM-E)
₹30,498
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications