| Brand | Samsung |
| Model | 55 Inch LED Full HD TV (DB55D) |
| Price in India | ₹1,16,250 |
| Model Name | DB55D |
| Display Size | 55 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | No |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1062.8 mm x 631.1 mm x 46.9 mm |
| Weight (without stand) | 13.18 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1062.8 mm x 682.4 mm x 228.1 mm |
| Weight (with stand) | 15.3 kg |
| Stand Type | Square |
| No of HDMI Port | 1 |
| No of USB Port | 1 |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Analog Audio Input | Yes |
| RF Connectivity Input | 1 |
| Component In (RGB Cable) | 1 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Down Firing and Full Range |
| Sound Technology | Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 0.3 W (Standby) |
| Picture in Picture (PIP) | Yes |
Samsung 55 Inch LED Full HD TV (DB55D)
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title