| Brand | Vu |
| Model | 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LTDN65XT800XWAU3D) |
| Price in India | ₹1,16,000 |
| Model Name | LTDN65XT800XWAU3D |
| Display Size | 65 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Silver |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Series | Pixelight |
| Launch Year | 2017 |
| Resolution Standard | 4K |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1452 mm x 836.7 mm x 85 mm |
| Weight (without stand) | 25 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1452 mm x 874.8 mm x 322 mm |
| Weight (with stand) | Caron Box: 1620 x 983 x 210 mm, Gross Weight: 34 kg, Wall Mount Dimensions Horizontal/Vertical: 400 x 400 mm, Wall Mount Screw Thread: M6 x 30 mm, Active Display Area: Horizontal Dimension - 1428.48 mm, Vertical Dimension - 803.52 mm |
| Stand Type | Tabletop |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 3 |
| Wi-Fi Type | IEEE 802.11 b/g/n/ac |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Digital Audio Output | 1 Optical SPDIF |
| RF Connectivity Input | RF Input: 1 |
| Component In (RGB Cable) | Component or Y Pb Cb Pr Cr Input: 1 |
| Brightness | 450 nit |
| View Angle | 178 Degree |
| Supported Video Formats | MKV, MPG, MPEG, VOB, RM, WebM, VRO, OGM, FLV |
| Refresh Rate (Hz) | 50 |
| Number of Speakers | 4 |
| Sound Technology | Dolby Digital, dbx-tv, Total Sonics, Total Surround |
| Speaker Output RMS | 30 W |
| Supported Audio Formats | WMA, WMV, ASF, MP4, MPG, MPEG, VRO, VOB, FLV, MKV, FLAC, MP2, MP3 |
| Power Consumption | 210 W, 1 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| Smart Remote | Yes |
| RF Capable | No |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Operating System Present | Yes |
| Operating System | Linux |
| Screen Mirroring | Yes |
Vu 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LTDN65XT800XWAU3D)
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title