| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Vu 65 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (VU/S/OAUHD65) | ₹ 116,000 |
Vu 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (VU/S/OAUHD65) price in India starts from ₹ 116,000. The lowest price of Vu 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (VU/S/OAUHD65) is ₹ 116,000 at Flipkart on 22nd May 2026.
| Brand | Vu |
| Model | 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (VU/S/OAUHD65) |
| Price in India | ₹116,000 |
| Model Name | VU/S/OAUHD65 |
| Display Size | 65 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Series | Official Android |
| Launch Year | 2018 |
| Resolution Standard | 4K |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1466.7 mm x 851.5 mm x 91.4 mm (minimum - 91.4 mm) |
| Weight (without stand) | 22 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1466.7 mm x 912.8 mm x 318 mm |
| Weight (with stand) | VESA Wall Mount Dimensions (Horizontal/Vertical): 400 x 400 mm |
| Stand Type | Wall Mount and Table Top Stand |
| Number of Cores | quad-core |
| Processor | Quad Core |
| Graphic Processor | Mali T860 |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Operating System Present | Yes |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | Yes |
| RAM | 2.5GB |
| Storage Capacity | 16GB |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | IEEE 802.11 b, g, n, ac/Dual Band - 2.4 GHz and 5.0 GHz |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| NFC Support | No |
| PC Audio In | Using HDMI |
| PC D-sub | HDMI |
| Headphone Jack | No |
| Digital Audio Output | Optical |
| Analog Audio Input | Yes |
| Audio Out | Optical |
| RF Connectivity Input | Analogue and Digital |
| Component In (RGB Cable) | Component or Y Pb (Cb) Pr (Cr): 1 |
| Brightness | 450 nits |
| Contrast Ratio | 10000000:1 (Static). 10000000:1 (Dynamic) |
| Picture Engine | Hi-end Quad Core Processor |
| Picture in Picture (PIP) | No |
| Picture And Picture (PAP) | No |
| View Angle | 178 Degree |
| Digital Noise Filter | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Supported Video Formats | MPEG1, MPEG2, MPEG4, H.263, H.264, H.265, AVS, MVC, VP8, VP9 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Box Speaker |
| Sound Technology | DTS and Dolby |
| Surround Sound | DTS True Surround |
| Speaker Output RMS | 24 W |
| Supported Audio Formats | MP3, PCM, AC3, AAC, COOK, MP2 |
| Power Consumption | 200 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| Smart Remote | Yes |
| RF Capable | Yes |
| Remote Charger | No |
| Battery Type | AAA |
Vu 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (VU/S/OAUHD65)
₹116,000
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title