| Brand | Microsoft |
| Model | Xbox |
| Release date | November 2001 |
| Console Family | Microsoft Xbox |
| Console Type | Home Console |
| Input method | Disc |
| Hard Disk | 8GB |
| RAM | 64MB |
| Processor | 733MHz Intel Pentium III |
| Graphics | 233MHz Nvidia NV2A |
| Ethernet | Yes |
| Weight | 3.86kg |
| HDMI | Yes |
| USB | 4 proprietary USB 1.1 ports |
| Memory Card | 8MB |
| AV Digital Output | Composite video, S-Video, Component video, SCART, Optical out, Stereo RCA analogue audio |
| Wi-Fi | No |
Microsoft Xbox
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM