Samsung Galaxy Tab Active 2 tablet was launched in October 2017. The tablet comes with a 8.00-inch touchscreen display offering a resolution of 800x1280 pixels. Samsung Galaxy Tab Active 2 is powered by a 1.6GHz octa-core Exynos 7880 processor. It comes with 3GB of RAM. The Samsung Galaxy Tab Active 2 runs Android 8.1 Oreo and is powered by a 4450mAh removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Samsung Galaxy Tab Active 2 on the rear packs 8-megapixel camera. It sports a 5-megapixel camera on the front for selfies.
Samsung Galaxy Tab Active 2 is based on Android 8.1 Oreo and packs 16GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 256GB). The Samsung Galaxy Tab Active 2 is a single SIM (GSM) tablet that accepts a Nano-SIM card. The Samsung Galaxy Tab Active 2 measures 127.60 x 214.70 x 9.90mm (height x width x thickness) and weighs 417.00 grams. It was launched in Black colour.
Connectivity options on the Samsung Galaxy Tab Active 2 include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, NFC, and 3G. Sensors on the tablet include accelerometer, ambient light sensor, gyroscope, and proximity sensor.
As of 2nd April 2026, Samsung Galaxy Tab Active 2 price in India starts at Rs. 76,550.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung Galaxy Tab Active 2 Tablet (16GB, 8 inches, WI-FI + Cellular, Black) | ₹ 76,550 |
Samsung Galaxy Tab Active 2 price in India starts from ₹ 76,550. The lowest price of Samsung Galaxy Tab Active 2 is ₹ 76,550 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Tab Active 2 |
| Price in India | ₹76,550 |
| Release date | October 2017 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 127.60 x 214.70 x 9.90 |
| Weight (g) | 417.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4450 |
| Removable battery | Yes |
| Colours | Black |
| Screen size (inches) | 8.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 800x1280 pixels |
| Processor | 1.6GHz octa-core |
| Processor make | Exynos 7880 |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 256 |
| Rear camera | 8-megapixel |
| Front camera | 5-megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Operating system | Android 8.1 Oreo |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.20 |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Samsung Galaxy Tab Active 2
₹76,550
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM