Blue Star 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (ID512TNUR) vs Daikin 1.5 Ton 3 Star Split AC (FTF50QRV16)
Blue Star 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (ID512TNUR)
vs
Daikin 1.5 Ton 3 Star Split AC (FTF50QRV16)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1 Ton
1.5 Ton
Star Rating
5 Star
3 Star
Type
Inverter Split
Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Dimensions
83.8 cm x 30 cm x 20.3 cm
800.0 mm x 283.0 mm x 198.0 mm
general
Brand
Blue Star
Daikin
Model
1 Ton 5 Star Inverter Split AC (ID512TNUR)
1.5 Ton 3 Star Split AC (FTF50QRV16)
Model Name
ID512TNUR
FTF50QRV16
Type
Inverter Split
Split
Capacity
1 Ton
1.5 Ton
Star Rating
5 Star
3 Star
BEE Rating Year
2025
Colours
White
White
Cooling Capacity
3517 W
5200.0 W
Compressor
Variable Speed
Rotary
Refrigerant
R-32
R-32
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
83.8 cm x 30 cm x 20.3 cm
800.0 mm x 283.0 mm x 198.0 mm
Indoor Unit Weight
9.8 kg
16.0 Kg
Outdoor W x H x D
74 cm x 48 cm x 25 cm
765.0 mm x 550.0 mm x 285.0 mm
Outdoor Unit Weight
22.2 kg
51.0 Kg
Other Dimensions
Breaker Size: 15 A
performance features
ISEER
5.05 W/W
3.25 W/W
Indoor Noise Level
High - 39.0 dB, Low - 29.0 dB
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Other Power Features
Power Consumption Rated: 1425 W