Onida 32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN) vs TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Onida 32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN)
vs
TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
general
Brand
Onida
TCL
Model
32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Model Name
LEO32AFWIN
55P2US
Display Size
32 inch
55 inch
Screen Type
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
Resolution (pixels)
1920x1080
3840x2160
Color
Gold
3D
Curve TV
Launch Year
2017
connectivity features
No of USB Port
3
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
No of HDMI Port
3
video features
Contrast Ratio
3000000:1 (Dynamic)
Picture Engine
SRVe
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
16 W
power features
Power Consumption
130 W, 0.3 W (Standby)