Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA43NU7470UXXL)
vs
Hyundai 50 Inch LED Ultra HD (4K) TV (HY5082Q4Z-A/Z)
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
50.00-inch
Dimensions
970.2 x 563.2 x 59.3
Samsung
Hyundai
Model
43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA43NU7470UXXL)
50 Inch LED Ultra HD (4K) TV (HY5082Q4Z-A/Z)
Model Name
UA43NU7470UXXL
HY5082Q4Z-A/Z
Display Size
43 inch
50 inch
Screen Type
Series
7 Series
Resolution Standard
Color
Grey
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
970.2 x 563.2 x 59.3
Weight (without stand)
9.5Kg
Width x Height x Depth (with stand)
970.2 x 648.0 x 331.8
Weight (with stand)
12.10Kg
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
Wi-Fi Direct
Digital Audio Output
Yes
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
Component In (Y/Pb/Pr) 1
Composite In (Audio Video Cable)
Composite In (AV) 1 (Common Use for Component Y)
Analog Audio Input
Number of Speakers
2.0Ch Speaker
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Speaker Output RMS
20W
power features
Power Consumption
120W