Sony Bravia X75K 65 inch Smart Android LED TV (KD 65X75K) vs Sony 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD 49X8500F)
Sony Bravia X75K 65-inch Smart Android LED TV (KD-65X75K)
vs
Sony 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-49X8500F)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
49.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
OS
Android
Android
Smart TV
Brand
Sony
Sony
Model
Bravia X75K 65-inch Smart Android LED TV (KD-65X75K)
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-49X8500F)
Release date
May 2, 2022
Model Name
KD-65X75K
KD-49X8500F
Display Size
65 inch
49 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Series
Bravia X75K
Launch Year
2022
Power Consumption Standby (W)
0.5
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz,5GHz
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
Audio Out
RF Connectivity Input
Composite In (Audio Video Cable)
Analog Audio Input
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Open Baffle Speaker
Sound Technology
Dolby Audio
Speaker Output RMS
20W
20 W
smart tv features
Processor
X1
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Google TV
Operating System
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play Store
remote control features
Smart Remote
Voice Remote
Touch Remote
video features
Refresh Rate (Hz)
50
HDR Support
HDR10,HLG
power features
Power Consumption
145 W, 0.5 W (Standby)