Thomson 65 inch LED 4K Smart Android TV (65OATH7000) vs TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Thomson 65-inch LED 4K Smart Android TV (65OATH7000)
vs
TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
OS
Android Based
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
4K
4K
general
Brand
Thomson
TCL
Model
65-inch LED 4K Smart Android TV (65OATH7000)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Release date
June 11, 2019
Model Name
65OATH7000
55P2US
Display Size
65 inch
55 inch
Screen Type
Color
Black
Gold
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Resolution Standard
Launch Year
2017
Resolution (pixels)
3840x2160
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System
Android Based
RAM
2.5GB
Storage Capacity
16GB
connectivity features
Built In Wi-Fi
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Analog Audio Input
audio features
Speaker Output RMS
40W
16 W
Number of Speakers
2
power features
Power Consumption
130 W, 0.3 W (Standby)