Videocon 42 Inch LED Full HD TV (VJE42FH V0) vs TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Videocon 42 Inch LED Full HD TV (VJE42FH-V0)
vs
TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
42.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
general
Brand
Videocon
TCL
Model
42 Inch LED Full HD TV (VJE42FH-V0)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Model Name
VJE42FH-V0
55P2US
Display Size
42 inch
55 inch
Screen Type
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
Resolution (pixels)
1920x1080
3840x2160
Color
Gold
3D
Curve TV
Launch Year
2017
connectivity features
No of USB Port
1
Analog Audio Input
No of HDMI Port
3
Built In Wi-Fi
audio features
Surround Sound
Omni Surround
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
16 W
power features
Power Consumption
130 W, 0.3 W (Standby)