Xiaomi Mi TV EA70 2022 vs LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
Xiaomi Mi TV EA70 2022
vs
LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Xiaomi Mi TV EA70 2022
key specs
Display
70.00-inch
49.00-inch
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
WebOS
Smart TV
Yes
Yes
Screen Type
LED
Dimensions
1102 mm x 644 mm x 63.3 mm
general
Brand
Xiaomi
LG
Model
Mi TV EA70 2022
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
Release date
December 27, 2021
Model Name
49UK7500PTA
Display Size
70 inch
49 inch
Color
Grey
Silver
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
3D
No
Smart TV
Curve TV
No
Screen Type
LED
Launch Year
2018
smart tv features
Number of Cores
quad-core
RAM
1.5GB
Storage Capacity
8GB
Operating System
Android Based
WebOS
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz
Ethernet (RJ45)
1
Wi-Fi Type
802.11ac
Built In Wi-Fi
video features
Brightness
300
View Angle
176
Refresh Rate (Hz)
60
Supported Video Formats
mpeg
audio features
Number of Speakers
Sound Technology
DTS-HD
Speaker Output RMS
10
20 W
dimensions
Weight (without stand)
19.1
13 kg
Weight (with stand)
19.5
14.5 kg
Stand Material
Metal
Width x Height x Depth (without stand)
1102 mm x 644 mm x 63.3 mm
Width x Height x Depth (with stand)
1102 mm x 717 mm x 248.4 mm
remote control features
Voice Remote
power features
Power Consumption
0.3 W (Standby)