Xiaomi Smart TV X 43 Inch vs Haier 43 Inch 4K HDR TV (LE43K6600UGA)
Xiaomi Smart TV X 43-Inch
vs
Haier 43 Inch 4K HDR TV (LE43K6600UGA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Xiaomi Smart TV X 43-Inch
key specs
Display
43.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
OS
Android
Android Based
Smart TV
Yes
Yes
Dimensions
959.8x62x556
general
Brand
Xiaomi
Haier
Model
Smart TV X 43-Inch
43 Inch 4K HDR TV (LE43K6600UGA)
Release date
August 30, 2022
February 24, 2021
Display Size
43 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
Smart TV
Series
Smart TV X
K-series
Launch Year
2022
Model Name
LE43K6600UGA
Power Consumption Standby (W)
0.5
audio features
Number of Drivers
2
Sound Technology
Dolby Audio , DTS-HD and DTS Virtual: X
Speaker Output RMS
30
Number of Speakers
2
Speaker Type
Stereo Speakers
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Cortex A55
Graphic Processor
Mali G52 MC1
RAM
2GB
Storage Capacity
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android TV 10
Android 9.0
Operating System
Android
Android Based
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play
Google Play
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
Wi-Fi Type
802.11 a/b/g/n/ac
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz,5GHz
Ethernet (RJ45)
Headphone Jack
RF Connectivity Input
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
power features
Power Consumption
100W
video features
Picture Engine
Vivid Picture Engine
Refresh Rate (Hz)
60
HDR Support
HDR10,Dolby Vision,HLG
Aspect Ratio
16:9
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
959.8x62x556
Weight (without stand)
7.1
Width x Height x Depth (with stand)
959.8x231.1x617.7
Weight (with stand)
7.3
remote control features
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
Related Comparisons
Xiaomi TV X 2023 43-Inch vs Xiaomi Smart TV X 43-Inch
Xiaomi Smart TV 32A vs Xiaomi Smart TV X 43-Inch
Samsung Crystal 4K iSmart UHD TV vs Xiaomi Smart TV X 43-Inch
Xiaomi X Pro 55-inch Ultra-HD Smart TV (L55M8-5XIN) vs Xiaomi Smart TV X 43-Inch
Xiaomi Smart TV X Pro vs Xiaomi Smart TV X 43-Inch
Xiaomi Smart TV X 43-Inch vs OnePlus TV 50 Y1S Pro
Xiaomi Smart TV X 43-Inch vs OnePlus TV 43 Y1S Pro
Xiaomi Smart TV X 50-Inch vs Xiaomi Smart TV X 43-Inch
Xiaomi Smart TV X 43-Inch vs Samsung 43 Inch Crystal 4K Neo TV (UA43AUE65AKXXL)
Xiaomi Smart TV X 43-Inch vs Xiaomi Smart TV 5A 43-Inch