| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CRLA018INF255305, White) | ₹ 36,990 |
Croma 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CRLA018INF255305) price in India starts from ₹ 36,990. The lowest price of Croma 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CRLA018INF255305) is ₹ 36,990 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CRLA018INF255305) |
| Price in India | ₹36,990 |
| Release date | 6th April 2022 |
| Model Name | CRLA018INF255305 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5210 W |
| Compressor | Inverter Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Fan Mode, Dry Mode, Cool Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 101 cm x 22 cm x 31.6 cm |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 60.3 cm x 29.2 cm |
| Outdoor Unit Weight | 31 kg |
| Indoor Noise Level | High - 53 dB |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft |
| ISEER | 4.62 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz, Single Phase |
| Power Consumption | 1375 W |
| Evaporator Fin Type | Golden Fins |
| Condenser Fin Type | Golden Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 1050 CMH |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | ECO Mode, Auto Mode, Cool Mode, Dry Mode, Fan Mode |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty and 10 Years on Compressor |
Croma 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CRLA018INF255305)
₹36,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM