| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Micromax 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, AYURVEDA, White) | ₹ 30,261 |
Micromax 1.5 Ton 3 Star Split AC (AYURVEDA) price in India starts from ₹ 30,261. The lowest price of Micromax 1.5 Ton 3 Star Split AC (AYURVEDA) is ₹ 30,261 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Micromax |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (AYURVEDA) |
| Price in India | ₹30,261 |
| Model Name | AYURVEDA |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5275.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Operating Modes | Dry Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 1025.0 mm x 320.0 mm x 240.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 14.0 kg |
| Outdoor Unit Weight | 47.0 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 52 kg |
| Indoor Noise Level | High - 47.0 dB, Low - 43.0 dB |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.54 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1435.0 W |
| Other Power Features | Rated Current: 6.82 A |
| Air Circulation | 1000.0 CMH |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Activated Charcoal |
| Other Features | LCD Remote Control |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Auto-shut Flaps |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and Condenser and 5 Years on Compressor |
Micromax 1.5 Ton 3 Star Split AC (AYURVEDA)
₹30,261
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM