| Brand | Nintendo |
| Model | New 3DS |
| Release date | November 2014 |
| Console Family | Nintendo DS |
| Console Type | Handheld Console |
| Input method | Cartridge |
| Hard Disk | 1GB |
| RAM | 256MB |
| Processor | 804 MHz ARM11 MPCore quad-core |
| Graphics | 204 MHz DMP PICA200 |
| Ethernet | No |
| Weight | 230g |
| Battery Type | Li-ion |
| Screen Size | 3.88-inches (upper); 3.33-inches (lower) |
| HDMI | No |
| USB | No |
| Memory Card | Upto 32GB |
| AV Digital Output | No |
| Wi-Fi | Yes |
New Nintendo 3DS
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title