| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Onida 1.5 Ton 2 Star Window AC (Copper Condensor, TRENDY PLUS-W182TRD, White) | ₹ 27,790 |
Onida 1.5 Ton 2 Star Window AC (TRENDY PLUS-W182TRD) price in India starts from ₹ 27,790. The lowest price of Onida 1.5 Ton 2 Star Window AC (TRENDY PLUS-W182TRD) is ₹ 27,790 at Amazon on 19th May 2026.
| Brand | Onida |
| Model | 1.5 Ton 2 Star Window AC (TRENDY PLUS-W182TRD) |
| Price in India | ₹27,790 |
| Model Name | TRENDY PLUS-W182TRD |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66.0 cm x 43.5 cm x 78.0 cm |
| Indoor Unit Weight | 61.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 0.0 cm x 0.0 cm x 0.0 cm |
| Outdoor Unit Weight | 0.0 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.42 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1490.0 W |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | No |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year warranty on product & 5 year on Compressor from Onida |
Onida 1.5 Ton 2 Star Window AC (TRENDY PLUS-W182TRD)
₹27,790
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications