| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Philips AC4072/11 Room Air Purifier (White) | ₹ 34,999 |
Philips AC4072/11 Room Air Purifier price in India starts from ₹ 34,999. The lowest price of Philips AC4072/11 Room Air Purifier is ₹ 34,999 at Flipkart on 23rd May 2026.
| Brand | Philips |
| Model | AC4072/11 Room Air Purifier |
| Price in India | ₹34,999 |
| Model Name | AC4072/11 |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA, Activated Carbon |
| Dimensions (mm) | 30.45 x 45.07 x 0.00 |
| Depth | 68.61 |
| Weight | 9.64 kg |
| Material | ABS Plastic |
| Air Flow Level | 309 CMH |
| Number of Speed Setting | 5 |
| Indicators | Yes |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | Yes |
| Power Requirement | 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 47 W |
| Noise Level | 50 dB |
| Adjustable Fan | Yes |
| Other Features | Control Panel: Oyster Metallic, Front Cover: Metallic White, Deco Ring: Oyster Silver, Air Quality Sensors: Particle, Cord Length: 2 m, Noise Level: 20 Silent - 50 Boost Power dB, Eco Passport |
Philips AC4072/11 Room Air Purifier
₹34,999
Meta Launches Forum App as a Reddit-Like Platform for Discussions With AI-Powered Assistant for Admins