| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18BY3ZAPG, White) | ₹ 38,990 |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18BY3ZAPG) price in India starts from ₹ 38,990. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18BY3ZAPG) is ₹ 38,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18BY3ZAPG) |
| Price in India | ₹38,990 |
| Model Name | AR18BY3ZAPG |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | BLDC |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Fast Cool, Good Sleep, Fan Mode, Quiet Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 72 cm x 54.8 cm x 26.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28.5 kg |
| Other Dimensions | Indoor Gross Dimension (W x H x D) (mm): 880 x 290 x 375, Outdoor Gross Dimension (W x H x D) (mm): 852 x 628 x 358, Indoor Gross Weight (kg): 10.9, Outdoor Gross Weight (kg): 33.0 |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB, Low - 26 dB |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.71 W/W |
| Power Consumption | 1700 W |
| Operating Current | 7.5 A |
| Condenser Fin Type | Copper |
| Auto Air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor. |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18BY3ZAPG)
₹38,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM