Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH)
  • Samsung
  • Last Updated: 14th May 2026
Compare Get Price Drop Alert
Key Specs
  • Capacity
    Capacity 2 Ton
  • Star Rating
    Star Rating 3 Star
  • Type
    Type Inverter Split
  • Condenser Coil
    Condenser Coil Copper
  • Power Requirement
    Power Requirement AC 230 - 220V, 50Hz
  • Dimensions
    Dimensions 105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Market Status Released
Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH) Price in India
Price too high? Subscribe to our price drop alert Get Price Drop Alert
Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH) Full Specifications
General
Brand Samsung
Model 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH)
Model Name AR50F24D1XH
Type Inverter Split
Capacity 2 Ton
Star Rating 3 Star
BEE Rating Year 2025
Colours White
Cooling Capacity 6300 W
Compressor Variable Speed
Refrigerant R-32
Dehumidification Yes
Condenser Coil Copper
Remote Control Yes
Dimensions
Indoor W x H x D 105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Indoor Unit Weight 11.4 kg
Outdoor W x H x D 79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm
Outdoor Unit Weight 26.7 kg
Performance features
ISEER 4.2 W/W
Power features