| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI12ER3R33F0, White) | ₹ 29,990 |
Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI12ER3R33F0) price in India starts from ₹ 29,990. The lowest price of Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI12ER3R33F0) is ₹ 29,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI12ER3R33F0) |
| Price in India | ₹29,990 |
| Release date | 26th December 2022 |
| Model Name | CAI12ER3R33F0 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3530 W |
| Compressor | High EER Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Flexicool Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 85 cm x 27 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 8.4 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54 cm x 26.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 22 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 32 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 110 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.88 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1055 W |
| Evaporator Fin Type | Bare |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Other Air Flow Features | 4 Step Fan Speed |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | No |
| Deodorizing Filter | No |
| Other Filter Features | PM 2.5 Filter, Auto Cleanser, Air Purification Filter |
| LED Backlit Buttons | No |
| Night Glow Buttons | No |
| Battery Type | 2 |
| Other Features | 4 in 1 Flexi Cool, Auto Mode, Auto Swing, Auto Restart, My Mode (Favorite Mode) |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | No |
| Self Diagnosis | No |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years Warranty on PCB and 10 Years Warranty on Compressor |
Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI12ER3R33F0)
₹29,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM