| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (CIW19EC5R35F0, White & Grey) | ₹ 34,499 |
Carrier 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (CIW19EC5R35F0) price in India starts from ₹ 34,499. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (CIW19EC5R35F0) is ₹ 34,499 at Flipkart on 21st May 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (CIW19EC5R35F0) |
| Price in India | ₹34,499 |
| Model Name | CIW19EC5R35F0 |
| Type | Inverter Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Compressor | Dehumidification |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Instacool Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 70 cm |
| Indoor Noise Level | Low - 54 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 150 to 180 Square Feet sq ft |
| ISEER | 3.58 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50Hz |
| Power Consumption | 1104.37 W |
| Evaporator Fin Type | Hydro Blue Coatiing |
| Condenser Fin Type | Grill |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Remote Control Weight | 80g |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
Carrier 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (CIW19EC5R35F0)
₹34,499