Worldtech 11 Inch LED TV (WT 1188U) vs Candes 22 Inch LED HD Ready TV (22LEDTVN)
Worldtech 11 Inch LED TV (WT-1188U)
vs
Candes 22 Inch LED HD Ready TV (22LEDTVN)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
11.00-inch
22.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
36.6 x 21.2 x 6.4
Smart TV
No
Resolution Standard
HD-Ready
general
Brand
Worldtech
Candes
Model
11 Inch LED TV (WT-1188U)
22 Inch LED HD Ready TV (22LEDTVN)
Model Name
WT-1188U
22LEDTVN
Display Size
11 inch
22 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
1366x768
3D
No
Smart TV
Curve TV
Resolution Standard
HD-Ready
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
36.6 x 21.2 x 6.4
Weight (without stand)
939 g
Width x Height x Depth (with stand)
590 mm x 369.6 mm x 154.6 mm
Stand Type
Wall and Table Stand
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Built In Wi-Fi
Headphone Jack
Yes
Digital Audio Output
Yes
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Dual Speaker
Speaker Output RMS
16 W
power features
Power Consumption
25 W, 0.5 W (Standby)