Carrier 2 Ton 3 Star Window AC (CAW24EC3R32F0) vs Carrier 1 Ton 3 Star Split AC (CAS12EKR339F0)
Carrier 2 Ton 3 Star Window AC (CAW24EC3R32F0)
vs
Carrier 1 Ton 3 Star Split AC (CAS12EKR339F0)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
2 Ton
1 Ton
Star Rating
3 Star
3 Star
Type
Window
Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
230V, 50Hz
Dimensions
66 cm x 43 cm x 77 cm
80.5 cm x 28.5 cm x 20.5 cm
Power Consumption
980 W
general
Brand
Carrier
Carrier
Model
2 Ton 3 Star Window AC (CAW24EC3R32F0)
1 Ton 3 Star Split AC (CAS12EKR339F0)
Model Name
CAW24EC3R32F0
CAS12EKR339F0
Type
Window
Split
Capacity
2 Ton
1 Ton
Star Rating
BEE Rating Year
2024
Colours
White
White
Cooling Capacity
6000 W
3550W
Compressor
Single Speed
Rotary
Dehumidification
Yes
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Cooling and Heating
No
Refrigerant
R32
dimensions
Indoor W x H x D
66 cm x 43 cm x 77 cm
80.5 cm x 28.5 cm x 20.5 cm
Indoor Unit Weight
60.5 kg
9 kg
Outdoor W x H x D
78 cm x 54 cm x 25 cm
Outdoor Unit Weight
28.7 cm
performance features
Turbo Mode
ISEER
3.2 W/W
Indoor Noise Level
41dB
Indoor Temperature Indicator
No
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
230V, 50Hz
Power Consumption
980 W