Daikin 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (Standard FTKM35UV16W)
vs
Samsung 2 Ton 3 Star Split AC (AR24MC3JAMC)
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.0 Ton
2 Ton
Star Rating
5 Star
3 Star
Type
Inverter Split
Split
Power Requirement
AC 230V, 50Hz, Single Phase
AC 230 V, 50 Hz
Power Consumption
940 W
1975 W
Dimensions
80 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
106.5 cm x 29.8 cm x 24.3 cm
Technology
Inverter Technology
Model
1 Ton 5 Star Inverter Split AC (Standard FTKM35UV16W)
2 Ton 3 Star Split AC (AR24MC3JAMC)
Model Name
Standard FTKM35UV16W
AR24MC3JAMC
Type
Inverter Split
Split
Capacity
1.0 Ton
2 Ton
Star Rating
5 Star
3 Star
BEE Rating Year
2022
Cooling Capacity
3520 W
6350 W
Compressor
Rotary Compressor
Rotary
Remote Control
Technology Used
Inverter Technology
Cooling and Heating
No
dimensions
Indoor W x H x D
80 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
106.5 cm x 29.8 cm x 24.3 cm
Indoor Unit Weight
9.5 kg
12.1 kg
Outdoor W x H x D
67.5 cm x 55 cm x 28.4 cm
88 cm x 63.8 cm x 31 cm
Outdoor Unit Weight
24 kg
49.9 kg
performance features
Indoor Noise Level
High - 42 dB, Low - 37 dB
Cooling Coverage Area
130 sq.ft
ISEER
5.2 W/W
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz, Single Phase
AC 230 V, 50 Hz
Power Consumption
940 W
1975 W
air flow and filter features
Other Air Flow Features
3D Airflow
Air Circulation
420 CFM
Anti-bacteria Filter
Dust Filter
No
Other Filter Features
PM 2.5 Filter
remote control features
Other Features
Backlit Remote Controller, Luminescent Remote Button
Warranty Summary
1 Year Comprehensive Warranty on AC and 10 Years on Compressor
1 Year on Product & 5 Years on Compressor
Related Comparisons
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch