Dell UltraSharp 27 vs LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SK8500PTA)
Dell UltraSharp 27
vs
LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SK8500PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Dell UltraSharp 27
key specs
Display
27.00-inch
65.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
612.14x 185.42x 386.08
1455 mm x 835 mm x 62.5 mm
Resolution Standard
4K
4K
OS
WebOS
Smart TV
Yes
general
Brand
Dell
LG
Model
UltraSharp 27
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SK8500PTA)
Release date
February 7, 2022
Model Name
65SK8500PTA
Display Size
27 inch
65 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Series
UltraSharp
Launch Year
2022
Power Consumption Standby (W)
90
Color
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
612.14x 185.42x 386.08
1455 mm x 835 mm x 62.5 mm
Weight (with stand)
6.6
28.1 kg
Weight (without stand)
26.6 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1456 mm x 903 mm x 318.7 mm
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
video features
Brightness
400
Contrast Ratio
2000:1
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
power features
Power Consumption
0.3 W (Standby)