Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA) vs Kodak 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
vs
Kodak 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1115.2x60x642
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Android
Smart TV
Brand
Haier
Kodak
Model
50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
Release date
February 24, 2021
Model Name
LE50K6600HQGA
55UHDXSMART
Display Size
50 inch
55 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Series
K-series
XSMART
Launch Year
2021
Power Consumption Standby (W)
0.5
Color
Black
3D
No
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1115.2x60x642
Weight (without stand)
10.9
Width x Height x Depth (with stand)
1115.2x231.1x704
Weight (with stand)
11.2
Stand Type
Tabletop
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
RF Connectivity Input
1
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
Ethernet (RJ45)
Analog Audio Input
Component In (RGB Cable)
Component In RGB Cable: 1, Component/Y Pb Cb Pr Cr : 1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Stereo Speakers
Speaker Output RMS
20 W
remote control features
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
Touch Remote
RF Capable
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System Present
Android 9.0
Operating System
Android Based
Android
App Store Type
Google Play
Number of Cores
quad-core
Processor
CPU - Cortex A53
Graphic Processor
Mali T-720
RAM
1GB
Storage Capacity
8GB
video features
Aspect Ratio
16:9
Brightness
550 nits
Contrast Ratio
6000000:1 Dynamic Static
View Angle
178 degree
Digital Noise Filter
Refresh Rate (Hz)
60
power features
Power Consumption
155 W, 0.5 W (Standby)
Related Comparisons
Haier 75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA) vs Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA) vs Haier 50 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LE50F9000UAP)
Haier 65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA) vs Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA) vs Haier 43 Inch 4K HDR TV (LE43K6600UGA)
Haier 58 Inch 4K HDR TV (LE58K6600HQGA) vs Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Haier K-Series 4K HDR Android TVs Launched in India, Priced Starting at Rs. 51,490
Advertisement
TRENDING
Sony Bravia 3II Series Debuts in India With a 120Hz 4K Display: See Prices