Haier 58 Inch 4K HDR TV (LE58K6600HQGA) vs Samsung 40 Inch LED Ultra HD (4K) TV (40KU6300)
Haier 58 Inch 4K HDR TV (LE58K6600HQGA)
vs
Samsung 40 Inch LED Ultra HD (4K) TV (40KU6300)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
58.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Tizen
Smart TV
Yes
Yes
Dimensions
918.5 mm x 536.4 mm x 104.2 mm
general
Brand
Haier
Samsung
Model
58 Inch 4K HDR TV (LE58K6600HQGA)
40 Inch LED Ultra HD (4K) TV (40KU6300)
Release date
February 24, 2021
Model Name
LE58K6600HQGA
40KU6300
Display Size
58 inch
40 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Series
K-series
Launch Year
2021
Power Consumption Standby (W)
0.5
Color
Black
Curve TV
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
RF Connectivity Input
RF Input Terrestrial / Cable Input: 1 / 1 Common Use for Terrestrial / 0
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
Wi-Fi Type
Wi-Fi Direct
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
Component In (RGB Cable)
Component Input Y / Pb / Pr: 1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Stereo Speakers
2.0 Channel Down Firing w / Bass Reflex
Sound Technology
Dolby Digital Plus, DTS Codec
Speaker Output RMS
20 W
remote control features
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
Touch Remote
No
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System Present
Android 9.0
Operating System
Android Based
Tizen
App Store Type
Google Play
video features
Aspect Ratio
16:9
Contrast Ratio
Mega Dynamic
Picture Engine
UHD Up-scaling
Picture in Picture (PIP)
Refresh Rate (Hz)
120
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
918.5 mm x 536.4 mm x 104.2 mm
Weight (without stand)
8.1 kg
Width x Height x Depth (with stand)
918.5 mm x 599.5 mm x 288 mm
Weight (with stand)
9 kg
power features
Power Consumption
125 W, 0.3 W (Standby)