| Brand | Micromax |
| Model | 32 Inch LED HD Ready TV (32V1555HD) |
| Price in India | ₹11,684 |
| Model Name | 32V1555HD |
| Display Size | 32 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | No |
| Smart TV | No |
| Curve TV | No |
| Series | X8500F |
| Launch Year | 2018 |
| Resolution Standard | HD-Ready |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 124.2 cm x 56.9 cm x 35.6 cm |
| Weight (without stand) | 60Kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 96.5 cm x 62.8 cm x 27.9 cm |
| Weight (with stand) | 11.3 kg |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Analog Audio Input | Yes |
| Composite In (Audio Video Cable) | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Supported Audio Formats | MP3, WMA, M4A, AAC |
| Power Consumption | 120 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Operating System Present | Yes |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | Yes |
| Supported Video Formats | MPEG1:MPEG1/MPEG2PS:MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD):MPEG2,AVC/MP4(XAVCS):AVC,MPEG4,HEVC/AVI:Xvid,MotinJpeg/ASF(WMV):VC1/MOV:AVC,MPEG4,MotionJpeg/MKV:Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/WEBM:VP8/3GPP:MPEG4,AVC/MP3/ASF(WMA)/LPCM/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG |
| Refresh Rate (Hz) | 100 |
Micromax 32 Inch LED HD Ready TV (32V1555HD)
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications