| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Micromax 32 Inches HD Ready LED Standard TV (32P8361HD, Black) | ₹ 9,299 |
Micromax 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (32P8361HD) price in India starts from ₹ 9,299. The lowest price of Micromax 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (32P8361HD) is ₹ 9,299 at Amazon on 18th May 2026.
| Brand | Micromax |
| Model | 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (32P8361HD) |
| Price in India | ₹9,299 |
| Model Name | 32P8361HD |
| Display Size | 43 inch |
| Screen Type | LED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Series | X8500F |
| Launch Year | 2018 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 124.2 cm x 56.9 cm x 35.6 cm |
| Weight (without stand) | 10.8 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 96.5 cm x 62.8 cm x 27.9 cm |
| Weight (with stand) | 11.3 kg |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 3 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Analog Audio Input | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Touch Remote | No |
| Power Consumption | 120 W, 0.5 W (Standby) |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Operating System Present | Yes |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | Yes |
| Refresh Rate (Hz) | 100 |
| Supported Video Formats | MPEG1:MPEG1/MPEG2PS:MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD):MPEG2,AVC/MP4(XAVCS):AVC,MPEG4,HEVC/AVI:Xvid,MotinJpeg/ASF(WMV):VC1/MOV:AVC,MPEG4,MotionJpeg/MKV:Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/WEBM:VP8/3GPP:MPEG4,AVC/MP3/ASF(WMA)/LPCM/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG |
Micromax 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (32P8361HD)
₹9,299
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications