| Brand | OnePlus |
| Model | Watch 3 |
| Release date | 18th February 2025 |
| Model Name | OnePlus Watch 3 |
| Dial Colour | Black |
| Dial Shape | Round |
| Size | Regular |
| Touchscreen | 1.50 |
| Interchangeable Strap | Yes |
| Water Resistant | 5 ATM |
| Usage | Regular |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Ideal For | Unisex |
| Width | 46.6 |
| Height | 47.6 |
| Thickness | 11.75 |
| Weight (g) | 49.70 |
| Sensor | Wrist temperature sensor, Optical heart rate sensor, Optical pulse oximeter sensor, Geomagnetic sensor, Light sensor, Barometer, Acceleration sensor, Gyroscope sensor |
| Compatible Device | Android |
| Battery Life | 5 days |
| Rechargeable Battery | Yes |
| Call Function | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Messaging Support | Yes |
| Operating System | WearOS 5 + RTOS |
| Compatible Operating System | Android 9.0+ |
| RAM | 2GB |
| Processor Name | Snapdragon W5 + BES2800BP |
| Internal Memory | 32GB |
| Display Resolution | 466 x 466 |
| Display Type | AMOLED |
| Flash | 60Hz |
| Step Count | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Calendar | Yes |
| Alarm Clock | Yes |
| Date & Time Display | Yes |
| Language | English |
| Number of Buttons | One |
| Microphone | Yes |
| Voice Control | Yes |
OnePlus Watch 3
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM