Intex 32 Inch LED HD Ready TV (3224) vs Micromax 24 Inch LED HD Ready TV (24B600HD)
Intex 32 Inch LED HD Ready TV (3224)
vs
Micromax 24 Inch LED HD Ready TV (24B600HD)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
24.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
730 x 482 x 177
Smart TV
No
No
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
general
Brand
Intex
Micromax
Model
32 Inch LED HD Ready TV (3224)
24 Inch LED HD Ready TV (24B600HD)
Model Name
3224
24B600HD
Display Size
32 inch
24 inch
Screen Type
Color
Black
Grey
Smart TV
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1280x720
1366x768
Curve TV
Launch Year
2014
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
730 x 482 x 177
Width x Height x Depth (with stand)
730 x 435 x 77
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
Analog Audio Input
Yes
Built In Wi-Fi
PC Audio In
1
Headphone Jack
RF Connectivity Input
video features
Brightness
300
250 cd/mA2
View Angle
178 Degree
176H degree
Aspect Ratio
16::9
Contrast Ratio
3000000:1 Static
audio features
Number of Speakers
2 Speakers
2
Speaker Output RMS
10Wx2
20 W
Surround Sound
SRS Sound System
power features
Power Consumption
36 W, 1 W (Standby)