Intex 50 Inch LED Full HD TV (LED-5000) vs Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F) comparison
Compare Intex 50 Inch LED Full HD TV (LED-5000)
Compare Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)
key specs
Display50.00-inch40.00-inch
Screen TypeLEDLED
Smart TVNoNo
Resolution StandardFull-HDFull-HD
Dimensions-944 mm x 566 mm x 40 mm
OS-Linux
general
BrandIntexSony
Model50 Inch LED Full HD TV (LED-5000)40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)
Model NameLED-5000KLV-40R352F
Display Size50 inch40 inch
Screen TypeLEDLED
ColorBlackBlack
Smart TVNoNo
Resolution (pixels)1920x10801920x1080
3D-No
Curve TV-No
Launch Year-2018
connectivity features
No of HDMI Port22
No of USB Port21
Analog Audio InputYesYes
Wi-Fi Type-Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi-No
Ethernet (RJ45)-1
RF Connectivity Input-1 (Bottom)
Component In (RGB Cable)-1 (Rear Hybrid)
video features
Contrast Ratio5000000:1-
Aspect Ratio16:0916:09
Refresh Rate (Hz)60100
Picture Engine-X-Reality
Picture in Picture (PIP)-Yes
View Angle-178 Degree
audio features
Speaker Type2 Speakers-
Number of Speakers-2
Sound Technology-Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Speaker Output RMS-10 W
Supported Audio Formats-DolbyAト Digital
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)-944 mm x 566 mm x 40 mm
Weight (without stand)-6.5 Kg
Width x Height x Depth (with stand)-944 mm x 623 mm x 268 mm
Weight (with stand)-6.9 Kg
power features
Power Consumption-51 W, 0.5 W (Standby)